Yeşilay Cemiyeti

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof.Dr İhsan Kahraman,
Karaman, alkolle ilgili düzenlemeleri içeren ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulan kanunu değerlendirdi.
Kanundaki tüm maddeleri Yeşilay olarak eskiden beri savunduklarını ifade eden Karaman, kanunun bütün maddelerinin, başta Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Avrupa Birliği'ne bağlı alkol politikalarını düzenleyen kuruluşlar olmak üzere, uluslararası halk sağlığı organizasyonları ve bilim insanlarının sürekli önerdiği düzenlemeler olduğuna dikkati çekti. Karaman, hükümetin, kanunu Türkiye şartlarına göre hazırlamadığını, maddelerin dünyada uygulanan alkol politikalarına paralel ve DSÖ'nün de onayladığı tedbirleri içerdiğini anlattı.
Sigara gibi alkol tüketiminin de dünyada önemli bir sağlık sorunu haline geldiğini anlatan Karaman, düzenlemelerin, alkolün, gelecek nesilleri, özellikle çocuk ve gençleri olumsuz etkilemesinin önüne geçmek için yapıldığını söyledi.
"Yasa dünya standartlarının gerisindedir"
Bu kapsamda ABD, Kanada, Avrupa Birliği ülkeleri ve Avusturalya'da yapılan araştırmalar bulunduğunu belirten Karaman, şöyle konuştu:
"Alkol kullanımı ne kadar sınırlarsak, alkole ulaşmayı, satın almayı, tüketmeyi ne kadar azaltırsak, kamuoyunda alkolün görünürlüğünü, özellikle çocuk ve gençlerin alkollü içecekleri ambalaj olarak, marka olarak görmesini, filmlerde, dizilerde, gazetelerde alkole ilişkin sahneler görmesini ne kadar azaltabilirsek, alkolfiyatlarını, vergilerini ne kadar yükseltirsek, alkolün satış saatlerini ya da alkol satın alabilme yaşını ne kadar zor hale getirirsek, bütün bu tedbirlerin sonucunda toplumda alkol tüketimi o kadar azalıyor. Böylece alkolden doğan zararlar, toplumsal maliyetler ve bunlara dayalı ödemeler, yani alkolün finansal maliyeti dediğimiz rakamlar da azalıyor. Bunlar,tedbirlere dayalı azalıyor. Amaç budur."
Karaman, diğer ülkelerden örnekler verdi
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı İhsan Karaman, yasada alkol perakende satış saatinin 22.00-06.00 arasında yasaklandığını hatırlatarak, demokrasinin çok yaygın uygulandığı İsveç'te, alkol satışının hafta içi 19.00'dan, cumartesi 15.00'dan sonra yasak olduğunu, pazar günü 24 saat hiçbir yerden alkol satın alınamadığını anlattı.
ABD'de 21 yaşının altında hiç kimseye alkol satılmadığını, bu kişilere ne lokantada ne de barda servis yapıldığını belirten Karaman, şu bilgileri verdi:
"Avustralya'da birçok örnek biliyoruz. Mesela plajlara alkollü içecek sokamazsınız. New York Central Park'ıniçerisinde bir tek kişinin alkollü içecek tükettiğini göremezsiniz. Buralar, kamuya açık yerlerdir. Örneğin İspanya'da spor sahalarına, stadyumlara alkollü içecek sokulamaz. Fransa'da huzurevlerine, okullara yakınbölgelerde alkollü içecek satışı yapılamaz. Bunun sayısız ve sınırsız örneği var.
Bu nedenle biz Yeşilay Cemiyeti olarak alkolle ilgili düzenlemeleri destekliyoruz. Sadece Yeşilay olarak değil, bizim öncülüğümüzde kurulan 35kadar sivil toplum örgütünün katıldığı Türkiye Alkol Politikaları Platformu üyeleri de kesinlikle yasa düzenlemesini destekliyor. Bunun, halksağlığı maksatlarına hizmet eden ve çocuklarımızı, gençlerimizi, gelecek nesillerimizi koruyan bir düzenleme olduğuna inanıyoruz. Mutlaka uygulanması gerektiğini düşünüyoruz."


Yorum Gönder