Maliye'nin Koç Grubu'na bagli Tüpras ve Aygaz'da inceleme baslattigina dair haberler hisselerde de düsüse neden oldu.

Türkiye'nen en büyük sanayi devi TÜPRAS'a yapilan operasyon hisseleri düsürdü. Maliye ve polis ekiplerinin yaptigi baskin sonrasi hem TÜPRAS hem de Enerji Bakani Taner Yildiz "Rutin bir inceleme" açiklamasinda bulunmustu. Ancak bu rutin inceleme TÜPRAS hisselerinin borsadaki durumunu kurtarmaya yetmedi.

Borsa Istanbul'da islem gören TÜPRAS hisse senetleri, dün ikinci seansta "Maliye Bakanligi yetkililerinin denetim için kurulusa baskin yapti" seklinde geçen haberlerle sert bir sekilde düsüse geçmisti.

HISSELER DÜSTÜ

Dün haber geçmeden önce 43,20 lira fiyatla islem gören ve 10,8 milyar lira tutarinda toplam piyasa degerine sahip TÜPRAS'in hisse senedi fiyatlari, haberin ardindan sert bir sekilde düsüse geçti ve bugün açilisin ardindan da düsüsünü devam ettirdi.


TOPLAM KAYIP 1 MILYAR TL'YE YAKIN

Dün günü 42,60 liradan kapatan TÜPRAS, bugün açilisin ardindan etkisini artiran satislarla yüzde 6,50 oraninda deger kaybiyla 39,60 liraya kadar gerilerken, böylece sirketin toplam piyasa degeri de denetim öncesine göre yaklasik 900 milyon liralik düsüsle 9,9 milyar liraya indi.
Yorum Gönder