Muhkemleri bırakıp müteşabihlerin peşine düşmeyin..

Dikkat edin, birinizin tevazuu başkalarının kibrine vesile olmasın.


Başınız dik olsun, ama ne olur dikbaşlılık etmeyin.. El-etek öpmeyin, ama saygılı olun karşınızdakilere.. Akif “Hele o rüku olmasa dünyada eğilmez başlar” der! Allah’tan korkun, başkalarından değil.. Dikkat edin, birinizin tevazuu başkalarının kibrine vesile olmasın.

Cahillerle tartışmayın. Kafanızı kimseye kiraya vermeyin kardeşler.
Din büyükleriniz, siyasi önderleriniz de dahil, kimseyi İlah ve Rab edinmeyin. Hristiyanlar peygamberlerini İlah ve Rab edindikleri için helak olmadılar mı? Allah’tan başka İlah yoktur..
Bilmediğiniz şeyin peşine düşmeyin.. Vahyin lafzı dışında hiç bir şeyi mutlaklaştırmayın, kendi zannınızı, kanaatinizi, yorumunuzu din edinmeyin. Yoksa Şeytan size Kur’an’la da aldatmayı deneyecektir. Muhkemleri bırakıp müteşabihlerin peşine düşmeyin..

İstişare ve Şuradan ayrılmayın. Alimlere danışın, sadece şeyhinize, liderinize ve örgütünüze değil.. Çevrenizdekilerle konuşun. İttifak ettiğinizde birlikte hareket eder, ihtilaf ettiğinizde birbirinizi mazur görürsünüz.. Mutlaka da ortak bir karar almanız gerekiyorsa, hakeme gidersiniz..

Hiç bir konuda inatlaşmayın. Size hayır gibi gelen şeyde şer, şer gibi gelen şeyde Allah hayır murat etmiş olabilir.. Hiç bir şeyi ihtirasla istemeyin, sonra Allah size o şeyle imtihan eder de, istediğiniz şey dua ile istediğiniz bir belaya dönüşebilir..
Fasıklar size bir haber getirdiğinde ona hemen itibar etmeyin..
İnsanlar hakkında hüsnü zan edin, ama kapınızı her çalan sakallı babanız olmayabilir. Hızır da olmayabilir.. Şeytan size sureti haktan gözükerek yaklaşmak isteyebilir..

Abdurrahman Dilipak

Yorum Gönder