Kafatası ölçümleri

Tek parti dönemi kafatası ölçümleri

Türkiye'de ilk defa inönü'nün başbakanlığı döneminde atatürk'ün manevi kızı ve türk tarih kurumu'nun kurucusu afet inan tarafından, türkiye'nin on bölgeye ayrılarak on ekip tarafından kafatası ölçümü yapıldığı bizzat afet inan'ın hatıratlarına yansıdı.

inönü döneminde yapılan araştırmalar daha sonra afet inan tarafından 1947 yılında 'türkiye halkının antropolojik karakterleri ve türkiye tarihi' ismiyle kitaplaştırıldı. kitapta 'ari türk ırkı'nın özellikleri ve kafatası ölçüleri anlatılıyor.
afet inan, kafatası ölçülmesine nasıl başlandığını ise şöyle anlatıyor: '1936'da bütün memlekette büyük ölçüde antropometrik bir anket yaptırma arzumu, atatürk'e anlattım. uygun gördüler ve beni teşvik ettiler. bunu hükümetten rica etmemi emir buyurdular. o zamanki başbakan ismet inönü'den rica ettim. bu iş için; savunma, milli eğitim ve sağlık bakanları'na meşgul olmalarını emretti.'

afet inan hatıratında, kafatası, boy ve kilo gibi 23 ölçüm için türkiye'nin 10 bölgeye ayrıldığını ve on ekip oluşturulduğunu, hatta 2 bin kadar mezarın bile açıldığını, bunlar arasında mimar sinan'ın dahi bulunduğunu belirterek, 'on ekip için isviçre'den on takım ölçü aleti getirildi. ekiplere askerlerin yanı sıra, bir doktor ve bir sağlık memuru eşlik etti. ekipler, prof. aziz kansu'dan ölçüm için kurs alarak yola koyuldu. araştırma için hazineden 'mühim bir miktar' da para ayrıldı. 10 ay süren çalışma ile anadolu ve rumeli'nin dört bir tarafından tam 64 bin kişinin kafatası ölçüldü. 20 bin kadın ve 40 bin erkek üzerinde ölçüm yapılırken bazı mezarlar da açılarak 2 bin kafatası çıkartıldı. mimar sinan'ın kafatası da çıkarılanlar arasındaydı. ancak daha sonra kafatası bulunamadı.

KAYNAK : Cezmi YurtseverYorum Gönder