Şii Türkmenler Amerli'de katliam riskiyle karşı karşıya BM (birlemis milletler) harekete gecmek icin katliamin olmasini bekliyor

BM, Kuzey Irak'ta Şii Türkmenlerin yaşadığı Amerli kasabasında katliam riski olduğu uyarısı yaptı ve bunun önlenmesi çağrısında bulundu.


Kentin büyük bölümüni, IŞİD'in kafir olarak gördüğü Türkmen Şiiler oluşturuyor.
Amerli halkının çoğunluğunu Irak nüfusu içindeki oranları yüzde 4 olan Şii Türkmenler oluşturuyor.

Şii oldukları için IŞİD tarafından "kafir" sayılıyor ve doğrudan hedef alınıyorlar.


Irak Şam İslam Devleti IŞİD'in kuşatmasında bulunan kentte elektrik ve su bulunmadığını, gıda ve tıbbi malzemelerin de tükenmekte olduğu haberleri geliyor.

'Amerli'deki halkın içinde bulunduğu çaresiz durum oradaki halkın katliamının önlenmesi için derhal harekete geçilmesini gerektiriyor. Irak hükümetine ablukayı hafifletmesi için elinden geleni yapması yaşam kurtarmak için gereken insani yardımı ve bölgedekilerin onurlu bir şekilde tahliyesini sağlaması çağrısında bulunuyorKent sakinleri, IŞİD'e karşı direnmek için kendi başlarına çaba gösterdiklerini ve kasabaya ablukanın başlamasından bu yana herhangi bir yardım ulaşmadığını söylüyor.
Bağdat'ın 180 km kuzeyinde, Kerkük'ün ise güneyindeki bu küçük Şii Türkmen kasabası iki aydır, çevrelerindeki bütün köy ve kasabaları ele geçiren adını İslam Devleti olarak değiştirip bölgede hilafet ilan eden IŞİD milislerinin ablukası altında.

Peki bu durumda TURKiYE ne yapiyor ne yapmayi dusunuyor butun bunlarin cevabini cok yakinda gorecegiz aglayan katliama ugrayan yine TURKMENLER mi olacak.

 Obama hükümetinin, terörle mücadele stratejisi kapsamında IŞİD’e karşı daha sert bir askeri harekât için Kongre’den izin almaya hazırlandığını iddia etti.
Kongre, son olarak terörle mücadele yetkisini, 2001’de El-Kaide ve 2002’de ise Saddam Hüseyin’e karşı vermişti. Washington Post, ABD Ordusunun IŞİD’e karşı yeni mücadelede kapsamında, Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyonu düzenleyebileceğini belirtti. Amerikalı vatandaşların tehlikede olmaları durumunda ise ordu direk “Savaş Yetkileri Kararı”çerçevesinde müdahalede bulunabilecek.
New York Times da Beyaz Saray’ın, Suriye sınırı dâhil olmak üzere IŞİD’e karşı operasyonlarını genişletebileceğini yazdı. IŞİD’in bölgede güçlü olduğuna dikkat çeken gazete, CIA’nin örgütle ilgili çalışmalara devam ettiğini ifade etti.


James Foley’in infaz 

Başkan Barack Obama, 8 Ağustos itibariyle IŞİD’e karşı hava operasyonu başlatılması talimatını vermişti. IŞİD’in Amerikalı gazeteci James Foley’in infaz görüntülerini yayınlamasının ardındanABD yönetimi, örgüte karşı daha sert operasyon hazırlıklarına başladı. Hatta geçtiğimiz günlerde ABD ordusunun, IŞİD’in elindeki rehinelerin kurtarılması için operasyon düzenlediği ancak başarısızlıkla sonuçlandığı açıklanmıştı.

Mustafa OZTURK 2014 / Konya

Facebook sayfamizi begenin Sayfaya burayi tiklayarak gidebilirsin

                                         


Yorum Gönder