Sistemin Eğitimi

 EĞİTİM


okullar okulEğitim; İnsanoğlunun hayata gözlerini açıp, ölünceye dek sürecek olan hayatının içinde yaşadığı bütün deneyimlerdir. Doğal olarak aile içinde başlar ve sayısız kişi, mekân ve deneyimlerle devam eder. Bu haliyle tamamen doğal bir süreçtir.

   Ancak bu doğal işleyişte hayatımızdaki diğer her şey gibi kendisini toplumun kurtarıcısı olarak lanse eden insanların müdahalesine uğramaktan kendini kurtaramamıştır. Her şeyde olduğu gibi insanoğlu bu konuya da ‘Mükemmelleştirme’ amacı ile doğrudan müdahalesini yaparak materyalist bir mantıkla ‘Eğitim Sistemi’ denilen bir sistem icat etmiştir. Her şeyi sistemleştirip, herkesten en iyi performans ve verimi almayı amaçlayan bu mantık, küreselleşme ile birlikte dünyayı bir fabrika, insanları ise bu fabrikayı en üst düzeye taşıyacak olan makinalar olarak görür.


  Yeni doğan bir çocuk daha öncede bahsettiğim gibi aile içinde eğitimine başlar ve okul çağına gelene kadar sadece aile ve akrabalar içinde eğitim görür. Konuşma, beslenme ve bazı temel kurallar burada öğretilir. (Bu arada şunu da belirtmek isterim ki; Eğer bu temel gereksinimler fabrikayı geliştirmekte katkı sağlamasalardı, inanın bana bebekler doğar doğmaz ailesinin elinden alınır ve ‘üstün özellikli makine’ olmak için yetiştirilmeye başlanırdı.) Daha sonra okula başlayan çocuk eğitim adı altında yontulmaya başlanır. 

   Ailesinden daha önce öğrenmiş olduğu değerlerin hiçbir değeri yoktur burada. Çocuğun özellikleri, fıtratı, yatkın olduğu alanlar dikkate alınmaksızın her alanda yetkin bilgilere sahip üstün bir insan tasarlamaktır amacı. Matematik, Fen, Sosyal ilimler, Dil Eğitimi gibi ilimler zorlarcasına çocuğun kafasına sokulmaya çalışılır. İşte tam bu sırada, sisteme ayak uyduramayıp kendisine dayatılan bilgileri öğrenemeyen çocuk, sistemin ilk darbesini yer! Güçsüzlerin ve yanlışlıklara direnmeye çalışanların oyundan, bir daha dönmemek üzere, atıldığı bu oyun; bütün gazabını çocuğun üzerine gönderir ve yavuz hırsız ev sahibini bastırır, misali onu günah keçisi ilan eder. Bu durum, insanların hayatı boyunca devam eder ve sistem; içindeki çürükleri temizleyerek kendi hizmetine adadığı ‘üstün insanlar’ ı elde eder. Sakın çürük elma gibi elenen insanların sistemin dışında kalacağını ve ne haliniz varsa görün denileceğini zannetmeyin. 

  Altta kalanın canı çıksın dercesine sistem sizi toplumun en aşağısına itecektir. Burada size düşen görev insanların birbirlerinin üstüne basarak yükselmeye çalıştıkları bu piramit sistemi’nin en altında kalarak üstünüzde ki herkesi canınız pahasına taşımak olacaktır. Siz bırakırsanız piramit çökmez korkmayın! Çünkü bu vahşi sistemin müşterisi çoktur. Aslında müşterisini bu ‘eğitim sistemi‘nin içinden kendisi yetiştirir. Bunun adı ‘Eğitim Sistemi’ değil, ‘Sistemin Eğitimi’ olmalıdır!

Konuk Yazar:Cihat AKAYDIN

Yazarin Notu:  İlk olarak sizinle,  eğitim hakkında konuşmak istiyorum. Bu ve bundan sonraki birkaç yazımda eğitimi ve eğitim sistemlerini çeşitli yönleriyle genelden özele doğru indirgeyerek ele almaya çalışacağım.
egitim ogrenci

                                                   


SAYFAMIZI PAYLAŞIN............................................******************************************************************************************

Yorum Gönder