ANNELER BABALAR ve EVLATLAR bu kelimeler hepimize

ANNESİ ONA İYİ BAK

   Evet, anne babalar bugün biraz sizden bahsedelim istiyorum. Özellikle
anne babasokakta düşük bel fosforlu eşofmanlarıyla sigarasını tüttüren, teşbih sallamayı delikanlılık sanan 15-16 yaşına gelmiş ergenlik dönemi çocuklarından ve onların ailelerinden.

   Diyorum ki sevgisiz mi bırakılıyor bu çocuklar? Eğitimsiz mi bırakılıyor? Çok mu şımartılıyor yoksa? Yoksa bu bir kişilik arayışı mıdır?

   Çok aradım cevabını kendi içimde sonra insan diyor ki benim düşündüğüm kadar ailesi düşünseydi sanırım bu çocuklar gençliklerini böylesine kötü kullanmazlardı. 

  Hep çocuk kalacak sanıyoruz belki de. Öncesinde yaşadıkları psikolojik darbeleri önemsemiyoruz. Ne de olsa küçük anlamıyor diyerek düşünüyoruz fakat bir gün büyüyecek olduklarını hesaba katmıyoruz. 

  Toplum olarak ihtiyacımız olan daha aklı başında, daha eğitici şeyler peşinden koşan, kötüyü iyiyi ayırt edebilen gençler fakat ne yazık ki televizyonda, gazetede, radyoda yazıklanarak izlediğimiz, okuduğumuz gibi akıl almaz olaylarla karşılaşıyoruz.

  
  Kız arkadaşı terk ettiği için öldürme hakkını kendisinde buluyor, etek giydiği için tecavüze uğramaya hakkı olduğunu düşünüyor, alkol almayı popülerlik sanıyor, ot içiyorsa daha iyi(!) 

  Tüm bunlar olurken cenneti ayakları altında taşıyan anneler Babalar nerede? Dünya’nın en mucizevi, en şahane olayı anne baba olmak değil midir? 

Böylesine büyük bir lütfu neden sorumsuz davranarak zavallı yaşamasına izin verir ki insan? 

  Okumalı, araştırmalı, anne- baba olmanın beraberinde neleri getirebileceğini düşünüp tartıp sonrasında bir çocuk sahibi olmalı. 
  Hayata bir birey kazandırmanın sorumluluğuna varmalı. Zira gün geçtikçe kötü olaylarla daha çok karşılaşır oluyoruz. 

  Öyleyse yapmamız gereken ağacımızı yaşken eğitmek, dallarının yeşertmek, şiddetli rüzgarlara karşı yapraklarını korumak sonrası mutlulukla meyve verişini izlemek… 

Sitemiz Konuk Yazari Sema Sener Mayis / 2014

buradan facebook sayfamıza gidebilirsiniz
cocuklarimiz evlat


SAYFAMIZI PAYLAŞIN............................................


******************************************************************************************
Yorum Gönder