CUMA NEDEN MÜBAREK GÜNDÜR?

Cuma'nın kelime anlamı toplanmak, bir araya gelmek, birleşmek demektir

Cuma gününün tüm Müslüman Alemi için önemi büyüktür. Çünkü o gün öğle vakti Cuma Namazı kılınır. Müslümanların yaptıkları bu toplu ibadet, o günü bayram günü değerine yükseltir. Toplu olarak selamlaşılır, namaz kılınır, hutbeler dinlenir. Birbirine “sağlık, sıhhat, hayırlı iş, güzellik ve iyilik dolu niyetler” iletilir. İyilik ve güzellik havasında yaşanan Cuma günü ve namazı her bakımdan hayırlıdır.

Bir hadisi şerifte şöyle buyrulur:

"Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün, Cuma günüdür. Adem (aleyhisselâm) Cuma günü yaratılmıştır, Cuma günü cennete konmuştur, Cuma günü cennetten çıkarılmıştır. Kıyâmet de ancak Cuma günü kopacaktır.”

Cuma günü, insanı cemiyete ve topluma, toplumu da milliyete bağlayan, toplum arasında en hayırlı düşüncelerin, en imanlı güzelliklerin birliğini sağlayan gündür. Toplu halde Müslümün alemi Allah’a yönelir, avuçlar açılır, dualar edilir. Bir hafta içinde ortaya çıkan olaylar ele alınır. Kur’an’ın süzgecinden geçirilerek nasihatlar verilir, ayetler okunur, hadisler dile getirilir. Sorular sorulup cevaplar aranır. Cevaplar verilip düşünceler aktarılır. Müslüman alemi birbirine yaklaşır, yakınlaşır. İslam ülkelerinin uğradığı siyasi, ekonomik, kültürel olaylar açıklanır, yardımlar toplanır, açların karnı doyurulur, fakirler sevindirilir. Cuma günü “en hayırlı” gündür.

Cuma Namazı Farzdır

cuma namazMazereti olmayan (yolculuk, hastalık, tehlike içinde bulunma gibi…) ergenlik çağına gelmiş her erkek Cuma Namazı kılmakla yükümlüdür. Cuma Namazı’nın erkeklere farz olduğu husussunda ittifak vardır. Peki Cuma Namazı neden kadınlara farz değildir? Her müslümana olduğu gibi kadınların da camiye gidip Cuma Namazı kılmalarında büyük faydalar vardır. Camilerin kadınlara ayrılan bölümünde, erkeklerin saflarının arkasında hutbeyi dinleyebilirler, namazlarını kılabilirler, gerektiğinde duygu ve düşüncelerini dile getirebilirler. Hz. Peygamber efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) zamanında da kadınların Cuma günü cemaate katıldıkları, namaz kıldıkları rivayet edilmektedir. Kur’an-ı Kerim’in bir ayetinde Allah şöyle buyurmuştur:

"Ey iman edenler! Cuma günü namaz için ezan okunduğunda Allah'ı anmaya koşun, alış-verişi bırakın; sizin için hayırlı olan budur; eğer bilirseniz. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan isteyin, Allah'ı çokça anın, umulur ki, felah bulursunuz." (Cum'a: 62/9-10)

Yeryüzüne dağılmak, Allah’dan rızık dilemek erkeğin görevleri arasında yer aldığından bazı düşüncelere göre “Cuma Namazı kadınlara farz değildir”. Karşıt düşünceye göreyse “Allahü Teala inananları, iman edenleri Cuma Namazı’na çağırmıştır. Ümmetin yarısı olan kadınları istisna etmek caiz değildir”.

Allahü Teala, iyi olan, güzel olan, faydalı olan her şeyin yapılmasının hayırlarını bildirmiş, kötü olan, çirkin olan her şeyi de yasaklamıştır.

Cuma gününün  yararları o kadar çoktur ki kadın veya erkek imanlı olan herkesin Allah’ a en çok yönelmesi gereken gündür. Gidebiliyorsanız camide gidemiyorsanız evinizde, işyerinizde, bulunduğunuz yer neresi olursa olsun Cuma günü ellerinizi açıp daha çok dua edin, dileyin.

Bilin ki Hz. Peygamber efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) Medine’ye hicret ettiklerinde, şehre girmeden  Kub'a'da ilk mescidi inşa ettikten sonra Cuma günü Salim bin Avf yurduna gelerek Rauna denilen vadide ilk Cuma Namazı’nı kılmıştır. Mekke’den Medine’ye göç gibi büyük bir olay sırasında bile Cuma Namazı kılınıyorsa İslam Alemi’nde Cuma Namazı’nın önemini ve hayrını varın siz hesap edin.

“Hayırlı Cumalar”


Sitemizin konuk yazarlarından T. Hakyolcusu


cuma farzlar

Yorum Gönder