Suriye'nin kuzeyinde 'Özerk Kanton' ROJAVA

Suriye'nin kuzeyinde Rojava olarak bilinen bölgede özerk yönetim amacıyla kurulan Geçici Demokratik Özerk Yönetim Yasama Meclisi  Amude kentinde toplandı. Batı Kürdistan'ın üç kantonundan biri olan Cizîre Kantonu, bugün demokratik özerk yönetimini ilan etti Ocak /21/ 2014
Gelişme, Erbil merkezli haber kuruluşu Rudaw'ın Twitter hesabından ise "Kürtler, Suriye'de, Rojava'da 22 bakanla özerlik ilan etti. Yönetimde Kürtler, Araplar ve Asuriler bulunuyor" diye duyuruldu.
 Gelismelere bakilirsa "Diğer iki kantonda da özerlik ilan edilecek" 
Suriyede son durum
"Toplantıda Cizîre Kantonu Başkanlığı ve bakanlıklara ilişkin öneriler de yapıldıktan sonra, Cizîre Kantonu Demokratik Özerk Yönetimi ilan edildi. Yönetim hükümet başkanlığı ve 22 bakanlıktan oluşuyor. Başkan ve bakanlar için üçlü bir yönetim modeli benimsendi. Buna göre örneğin bakan Kürt ise başkan yardımcıları Arap ve Süryani olacak."
"Cizîre Kantonu Başkanı Ekrem Heso olurken, başkan yardımcılığına Süryani Elizabet Gewriyê ve Arap Husen Ezem getirildi."

2. kurt devleti 2014

Zamanlama cok ilginc tesadufe benzemiyor

İso, geçici yönetim için çalışmaların belli bir süredir devam etmekle birlikte bugünkü ilanın Cenevre-2 görüşmelerine denk gelmesinin tesadüf olmadığını belirtti.

 "Mesajı şu: Kürtlerin burada bir yürütmesi, kurdukları bir sistem var ama bu Cenevre'de temsil edilmiyor. Bu uluslararası çapta devletlere, sivil muhalefete ve rejime bir mesaj niteliğinde."
Suriye'in kuzeyinde geçici yönetim oluşturma amacıyla 12 Kasım'da 'Kurucu Meclis' ilan edilmişti.
Daha sonra kurulan Geçici Demokratik Özerk Yönetim Yasama Meclis, 6-7 Ocak tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantıda Rojava'nın Cizire, Efrin ve Kobani kantonlarına bölüneceğini ve her bir kantonun özerk yönetiminin bulunacağını açıklamıştı.
Komsu Suriyede olan bu gelismeler dikkatle takip edilmeli ALLAHcc tum iSLAM alemini korusun.
Suriyede kurt devleti kuruldu 2014
Yorum Gönder