Bayrağımızdaki ay yıldızın yanına haç ilave

Eskiden bir ara bayrağımızdaki ay yıldızın yanına haç ilave edildiği yolunda bir iddia duydum, acaba bu konuda bir bilgi ve belgeye ulaştınız mı?

Maalesef Evet. Bu işi İttihad-Terakki önderlerinden Mithad Paşa yaptı. Mal
um: Mithad Paşa çok hızlı bir Batıcı idi. Batı’ya yaranmak için yapmayacağı şey yoktu. Bosna-Hersek meselesi münasebetiyle Avusturya Dışişleri Bakanı Andrassy, yayınladığı beyannamede hilal ile haçın hiçbir zaman, hiçbir maksatla yan yana gelemeyeceğini iddia edince, Mithad Paşa, Hıristiyanlardan oluşturduğu bir askeri taburun flâmasını haçla hilalden oluşturdu. Bu gerçeği 1325’de yayınlanan hatıralarının birinci cildinde “Tabsıra-ı İbret” başlığı altında okuyoruz. Kendisi üçüncü şahıs ağzıyla bu olaydan dolayı şöyle övüyor:“Mithad Paşa bir iddiayı (Avusturya Dışişleri Bakanı Andrassy’nın iddiasını) yalanlamak için Hıristiyanlardan bir gönüllü tabur teşkil ederek sancaklarındaki ay yıldızın yanına bir de haç ekleyerek herkesin görmesi için İstanbul’da dolaştırdıktan sonra Niş askeri birliğine göndermiştir.”

Kısacası, biz bu Avrupa’ya kendimizi beğendirmek için yakmadık orman, devirmedik çam bırakmadık. Buna rağmen bir türlü beğenmiyorlar ve Avrupa Birliği’ne alınmamamız için hâlâ engel üstüne engel çıkarıyorlar. Umarım encamımız hayrolur!


(KAYNAK:Yavuz Bahadıroğlu, Yeni Akit, 2010-12-06)Sayin Kardeslerim   

   Facebook     sayfama     destek    olurmusunuz 

LiKE Begen  yapmaniz yeterlidir  ALLAHcc 

Hepinizden razi olsun AMiN..

 Buradan Begenebilirsiniz

http://gercektarihdeposu.blogspot.com  Hakikatin AdresiHiç yorum yok: