Genc musluman kardeslerim bu yaziyi okusun INSAALLAH Celle Celalühu


Bir Gence 18 Öğüt


(1) Konuşurken düzgün konuş, yaptığın cümleler tutarlı olsun, aksan ve vurgu hataları yapma. Şizofren hastalar gibi kopuk kopuk konuşma. Konuşma esnasında ııı… ııı… ııı… deme. Ne söylemek istiyorsan, neyi beyan etmek istiyorsan çabucak, açık şekilde ifade et. Üç dakikada anlatılabilecek şeyi dokuz dakikada anlatma. Konuşurken hiç lüzumu olmadığı halde hehehe, hihihi diye aptalca gülme.


(2) Yazarken imlâ ve gramer hatası yapma. TDK’nin en son imlâ kılavuzuna göre yaz. Lise mezunu bir genç için konuşurken ve yazarken Türkçe hatası yapmak büyük bir ayıptır.


(3) Birisine yazılı bir not, pusula, mektup verecek veya göndereceksen, kağıdın bir kenarı fare yemiş gibi tırtıklı ve yırtık olmasın.


(4) En ucuz, en kalitesiz, en adi kalemlerle yazma. 500 liralık bir cep telefonuna sahipsen, en az 50 liralık kaliteli bir kalemin olmalı. Her kültürlü ve medenî Müslüman mürekkepli bir dolmakalem sahibi olmalıdır. Param yok!.. Cep telefonuna bulmasını biliyorsun, kalem için de bul.


(5) Günde ortalama bir saat faydalı kitap oku. Zararlı, fasa fiso kitaplar okuma. Gazete ve dergi yazıları kitabın yerini tutmaz. Kendini kitap okumaya, bu okumadan zevk ve haz almaya alıştır.


(6) El yazını düzelt. Maddi imkânın varsa kaligrafi dersleri al, yoksa internetten bu konuda bir site bul oradan öğren.


(7) Müslüman gibi ye iç. Yedi mide ile yiyen kâfi gibi yeme.
İslam’ın emrettiği şekilde yiyen içen, beslenen kişi hastalıkların yüzde 90’nından kurtulur, sağlıklı bir şekilde yaşar.


(8) Marka fetişizmi aptallığı, salaklığı, eşekliği yapma. Temiz giyin, güzel giyin lakin pahalı markaları tercih etme. Lüks giysiler sana gerçek bir değer katmaz.


(9) İnsanı değerlendiren ve güçlendiren ilme, irfana, yüksek ve derin kültüre, medenî bir Türkiyeli olmaya, ahlaka, fazilete, bilgeliğe yönel.


(10) Çok fakir değilsen, aylık bütçenin onda birini kitaba, kültüre, sanata harca.


(11) Geleneksel İslamî sanatlarımızdan birini öğren ve bu sahada ürün ver.


(12) Ürettiğin sanat ürünlerini köşeyi dönmek, voli vurmak için çok pahalıya satma, insaflı ol.


(13) Zaruret ve lüzum olmadıkça ben deme; bendeniz veya bu fakir de.


(14) Evim deme, fakirhane de… Eviniz deme, devlethane de…


(15) Kötü, şakî, ahlaksız ve seviyesiz kimselerle arkadaşlık edersen, sen de bozulmaya mahkûmsun. İyi arkadaşlar ve dostlar edin.


(16) Laf Müslümanı olma, İslam’ın hükümlerini hayatına uygulayan, dindar bir Müslüman ol.


(17) Beş vakit namaz kılmıyorsan, hemen kılmaya başla. Eski çevren bunu garipser ve tepki gösterirse mümkün olduğu kadar gizlemeye çalış.


(18) Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol.


Mehmet Sevket Eygi     elleriniz den operim efendim.   /   gercek tarih deposuHiç yorum yok: