Google Instant Image Özelliği

Google Resim Tanıma Özelliği - Google Instant Image Özelliği

Görselle Arama

Belirli bir görselle alakalı her tür içeriği keşfedin. Sadece bir görsel belirterek, benzer veya alakalı diğer görselleri ve Web'deki alakalı sonuçları bulabilirsiniz.
Örneğin, en beğendiğiniz müzik grubunun resmini kullanarak arama yaptığınızda, benzer görselleri, grupla ilgili web sayfalarını, hatta aynı resmin bulunduğu siteleri içeren arama sonuçlarını görebilirsiniz.

Nasıl arama yapılır?

Görselle arama yapmanın birkaç yolu vardır:

Google arama motoru, resim arama özelliğini geliştirerek yeni arama özelliğini kendine entegre etmiş bulunmaktadır. Bu özellik daha test aşamasında olsa bile, detaylı arama sonuçları ile gereksiz arama sonuçlarından kurtulabiliyoruz. Bu özelliği kullanmak için ilk başta http://images.google.com adresine giriş yapıyoruz. 


Burada farkedebileceğiniz gibi arama çubuğunun sağ tarafında bir fotoğraf makinesi simgesi gözümüze çarpıyor. Bu simgeyi tıklıyoruz. Aramak istediğiniz resmin upload işlemi bittikten sonra , web sekmesini tıklarsanız web dokümanlarını ,


Image sekmesine tıklarsanız tanınmış olan resim ile ilgili resimleri ( Image sekmesinde sol tarafta gözüken menüdeki seçenekler ile aramak istediğimiz resim için bir çok filtreleme işlemi gerçekleştirebiliriz. )
Aslında bu özellik google için yeni olabilir ama internet kullanıcıları için yeni bir özellik değil. www.tineye.com sitesi google'ın bu yeni özelliğini uzun zamandır yapmaktadır. Google'dan farkı ise tineye plug-in indirerek herhangi bir resmi sürüklenmenize gerek kalmadan sadece mouse ile sağ tıklayarak yüklemiş olduğunuz plug-in i kullanmanızdır.


Not: Yorumlariniz benim icin cok degerlidir. Lutfen  yorum yaziniz
    
Yorum Gönder